Crvena otrovna prašina koja ulazi u kuće, bunare, pada na njive i povrće, svakodnevica je meštana osam sela Negotinske krajine smeštenih u blizini IHP Prahovo.
Deponija sa preko 10 miliona tona fosfogipsa, otpadne materije nastale prethodnih decenija kao nusproizvod u preradi fosforne kiseline u IHP Prahovo, zagađuje preko 100 hektara najplodnije negotinske ravnice, a obilne kiše slivaju opasne materije direktno u Dunav, upozorava Danilo Petrović, profesor biologije i predsednik Ekološkog društva “Badem”.
Meštani Radujevca i Prahova kažu da im prašina zagađuje sve.
- Nekada su ovo područje zvali mala Kalifornija, a sada dolina smrti. Naši bunari su zagađeni, naše poljoprivredne proizvode na pijaci svi izbegavaju, a u ambulantama doma zdravlja najviše je ljudi iz našeg i okolnih sela. Fosfogips se nesmetano cedi u Dunav i zagađuje priobalje, reku, živi svet i nas meštane – kaže Ljubiša Panić iz Radujevca.
Novi vlasnik IHP Prahovo, grčka firma “Neohimiki”, ugovorom o privatizaciji obavezala se da sanira i deponije piritne izgoretine i fosfogipsa. Međutim, dve i po godine nakon privatizacije, sanacija još nije počela.
- Poslovodstvo IHP Prahovo ne beži od svojih obaveza, ali će ove crne ekološke tačke moći da rešavaju, kako su nam najavili, nakon isplate zaostalih zarada radnicima – izjavila je Zorica Polović, predsednica MZ Prahovo.
Нема коментара:
Постави коментар